Sadi Tekelioğlu: ‘Kaleci seçmedim başkan seçildi’

Trabzonspor’un efsane adlarından Sadi Tekelioğlu, LAFÇI gazetesi Beşiktaş muhabiri Ali Aydın’a ehemmiyetli söylemelerde bulundu.

Sadi Tekelioğlu denince hem Trabzonspor hem de altyapı akla kazanç. Şu anda 3. Lig 1. Grup takımı Artvin Hopaspor’u çalıştıran tecrübeli teknik adam, Türk futboluna rakamsız yıldız kazandırdı. Onu kimi zaman seri penaltılarla Galatasaray’ı 18-17 yenen Gençlerbirliği Teknik Direktörü kimi zaman da Uğurcan, Yusuf ve Abdülkadir Ömür’ü çocukluktan yıldızlığa taşıyan idealist öğretmen olarak gördük. İşte Sadi Tekelioğlu’nun LAFÇI’ye özel söylemeleri.

AYAKLARINA SIKTILAR!

“Dört büyük kulüp kendi ayağına sıktı. Bir başka deyişle bindikleri dalları kestiler. Artık 3-5 milyon Euro’luk transferler hayal. Büyüğü, ufağı tüm kulüpler artık yarışmak için değil yaşamak için savaşacak. ‘Gençleri oynattım’ diye kimse kendine hisse çıkarmasın. Trabzonspor, zorunluluktan oynattı. Ama 2015’in ardından altyapıdan bir tane oyuncu çıkaramadı. Koronadan sonra naçarlığın devası artık altyapı olacak. Aksi takdirde kulüplerin yaşaması imkânsız.

İLK SUAL: MAÇ SKORU

Elimizde iyi altyapı öğretmenleri var. İşe idealist başlıyor. Ama 14, 15 veya 17 yaş ekiplerinde iki maç kaybetse ‘Sen bu işi yapamıyorsun’ diyerek sevk ediliyor. Bu genç alıştırmanlara ilk sualleri ‘Maç kaç kaç bitti’ oluyor. Bunun eşini Trabzonspor A Takımı’nda yaşadım. İdareyiciler ‘Gençler zati elimizde. Yabancılara çok para verdik. Sen onları oynat’ diyordu. Ama 2-3 milyon Euro’ya oynayanlar artık 1 milyon Euro’yu güç bulacak.

SOSYAL MESAFE OLMAZ!

Artvin Hopaspor, 3. Lig takımı. Bu ligde 53 ekip var. ‘Sosyal mesafeye yatıl’ sınıyor. Bizim özel uçağımız mı var? Otobüse doluşup gideceğiz. 5 yerde mola vereceksin. Yemek besinsin. Bunun garsonu, sürücüyü, yardımcıyı var. Soyunma odamız 7-metrekare. Biz şunu önerdik: Yalnızca play-off hattındaki ekipler oynasın. Tarafsız sahada 2 maç yerine 1 maçla 2. Lig’e çıkanlar muhakkak olsun. Buna federasyon da sıcak baktı.”

KALECİ SEÇMEDİM BAŞKAN SEÇİLDİ

“Trabzonspor’da çalıştığım yarıyılda kaleci kasveti yaşıyoruz. Akçaabat Yıldızspor’da yarıyılın teknik direktörü Kenan Kaba’ya ‘Elinde kaleci var mı’ diye sordum. ‘Var’ dedi. Kaleci adayımız top ağlara gidiyor, ondan sonra sıçrıyor. Hoşlanmadım. Almadığım o kaleci evvel Beylikdüzü ardından İstanbul Megakent Belediye Başkanı oldu! Ekrem İmamoğlu, 2 sene evvel görüştüğümüzde ‘Benim futbol yaşamımla oynadın’ diye takıldı!”

LEMİ ÇELİK’E OSMANLI TOKADI

“Lemi Çelik’in eniştesiyim. Ablası, eşim. 14-15 yaşında Akçaabat’tan geldi. Genç ulusal ekibe gidip gelince davranışlar değişti. Havalara girdi. Bir maçta ‘Isın, oyuna gireceksin’ dedim, hareketler yaptı. Bir patlattım! Suratında iz oluştu. Konuta gittiğinde sorulunca ‘Top çarptı’ diye cevap vermiş. Ben de ‘Top çarpmadı ben çarptım’ dedim. Zalad’ın üzerine fil gibi düştüğü o kısmetsiz sakatlığı yaşamasa beynelmilel çapta bir futbolcu olurdu.”

SERGEN ZAFERLİ OLDU

“Glecekte zaferli olacağını düşündüğüm tek teknik direktör Sergen Yalçın. Oyuncu ya da teknik adam, bu mevzuda şu ana kadar hiç yanılmadım. Sergen’in kimseye eyvallahı yoktur. Kabiliyetli bulsun 18 yaşındaki futbolcuyu düşünmeden sahaya sürer. Oyunu çok iyi okur ve zekidir. Ulusal ekibin başına da bir gün geçecektir. Şenol öğretmen de Türkiye’nin en içten öğretmenidir. Özel bir insandır. Kimsenin arttan film çevirmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir