İzmir ekiplerinden TFF’ye Adnan Süvari Sezonu başvurusu

İzmir kulüpleri, İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı İZVAK, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası Başkanlığı, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyonu Heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, Türkiye Futbol Federasyonu’na 2020-2021 sezonunun Adnan Süvari Sezonu ismiyle oynanması ismine müracaatta bulundu.

Altay, Altınordu, Bucaspor 1928, Göztepe, Karşıyaka ve Ekol Göz Menemenspor ortak imzayla yayınladıkları deklarasyonda “Süper Lig 2020-2021 sezonuna Adnan Süvari Sezonu isminin verilmesi en büyük beklentimiz” ifadesini kullandı.

İZVAK’ın liderliğinde yapılan başvuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Aşinayı üzere Süper Lig’de 2014-2015 sezonundan bu yana devam eden uygulama ile futbolumuza katkı koyan, fark yaratan, Süper Lig ekiplerine üye ve kaybettiğimiz efsane adların isimleri futbol sezonlarına verilmektedir. Süper Ligimiz, 2014-2015’te Süleyman Seba, 2015-2016’da Hasan Doğan, 2016-2017’de Turgay Şeren, 2017-2018’de İlhan Cavcav, 2018-2019’da Lefter Küçükandonyadis sezonları ismi altında oynanmıştır. İçinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonu ise Cemil Akılda Sezonu ismiyle oynanmaktadır. İzmir’imiz Türkiye’de futbolun ilk oynandığı kent olma özelliği taşıyor. İzmir vasati surat seneyi aşmış namlı tarihleri ile birbirinden kıymetli futbol kulüpleri, yetiştirdiği yıldız sporcuları ve spor adamları ile derin ve entelektüel bir futbol kültürüne sahiptir.

Bundan çok evvel 60’lı senelerde Anadolu Devrimi’ni asıllaştıran, yalnızca bununla kalmayıp futbolumuzu Avrupa’nın dev takımlarının seviyesine taşıyan, daha 60’lı senelerde yeni futbol sistemlerini cesaretle uygulayan çok kıymetli bir futbol adamı, Adnan Süvari’dir. Adnan Süvari Karşıyaka’da başladığı teknik adamlık kariyerini öteki yakaya, Göztepe’ye taşıyıp, zamanın ötesinde futbol taktikleri ile 2 Türkiye, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı İzmir’e taşımış, üç sene süren A Ulusal Ekip teknik direktörlüğü yarıyılında da başta efsanevi Rusya galibiyeti olmak üzere bir hayli galibiyete imza atmış, yalnızca İzmir’e değil tüm Türkiye’ye ve Türk futboluna mülk olmuştur.

İzmir’den çıkarak milli ve beynelmilel seviyede, çağının çok ötesinde bir futbol efsanesi olan ve günümüz futbol dünyasının özlediği bir hayli bedeli temsil eden Adnan Süvari’nin eşsiz galibiyetleri, yetiştirdiği yıldızları, centilmen kültürlü ve teçhizatlı karakteri ile kamuoyunca daha çok tanınmayı ve şereflendirilmeyi hak ettiğini düşünüyoruz. TFF Süper Ligi 2020-2021 sezonuna Adnan Süvari Sezonu isminin verilmesi en büyük beklentimizdir. Adnan Süvari Türk futboluna kazandırdığı büyük bedeller ve galibiyetlerle bunu aşırısıyla hak etmiştir. Tüm bunlar göz önüne alındığında Süper Lig’e Adnan Süvari isminin çok yakışacağını düşünüyor ve kıymetli kulüplerimiz ile Süper Lig 2020-2021 sezonunun Adnan Süvari Sezonu ismiyle oynanmasını ekte imzaları bulunan tüm İzmir kulüpleri, müessese ve kuruluşları olarak heves ve arz ediyoruz. Bilgi ve değerlendirmelerinize sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir