SON DAKİKA | Süper Lig’in başlangıç tarihi belli oldu! Süper Lig ne zaman başlıyor?

TFF, corona virüsü salgını sonrası ara verilen Süper Lig’in başlangıç tarihi ile alakalı son kararını verdi. TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin 12 Haziran tarihinde yine başlayacağını açıkladı. Nihat Özdemir, ligleri temmuz ayı sonunda tamamlamak istediklerini de sözlerine ilave etti.

Türkiye Futbol Federasyonu TFF Başkanı Nihat Özdemir, corona virüsü sonrası ertelenen liglerin yine başlayacağı tarihi canlı yayında açıkladı.

Video konferans yoluyla hakikatleştirilen basın buluşmasında Nihat Özdemir, şimdilik olmak kaydıyla, Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Acemi Ligler’de BAL maçların 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı alındığını duyurdu. Nihat Özdemir, liglerin 26 Temmuz tarihinde bitirmeyi düşündüklerini de belirtti.

Liglerin 12 Haziran tarihinde başlamaması halinde ellerinde başka senaryoların olduğunu da söyleyen Nihat Özdemir, maçların parolalı yayınlanacağına söyledi.

Nihat Özdemir’in söylemelerinden satır başları şöyle:

– Beş ay geçmesine hali hazırda corona virüsü tesirini sürdürüyor. Bu süreci beraber ve beraberlikle en az kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Önlemlerden bırakmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Yaşanan bu süreçten Türk futbolu da haliyle etkilendi.

– Türkiye’de 11 Mart’ta ilk olayın görünmesinin ardından maçları seyircisiz oynattık. İlk vefat olayından sonra da ligleri erteledik. Temkinler mevzusunda her adımı attık.

– Sağlık heyetimiz futbolun oynanması için tüm ihtiyatları aldı ve bunları kamuoyuyla hisseleştik. Buna güne dek liglerimizin sıhhatli bir biçimde bitirilmesi için çalıştık. Evvel sıhhati düşündük. Futbolumuzun bu krizden en az biçimde etkilenmesi için çalışıyoruz.

“7 HAFTA SONU 1 HAFTA İÇİ PROGRAMI YAPACAĞIZ”

– Bu süreçte Spor Bakanımızla ortak çalıştık. Kulüplerimizin fikirlerini aldık, devletimizin tüm müesseseleriyle iletişimimizi sürdürdük. Son olarak Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile görüştük. Fikirlerini bizimle paylaştığı için ona teşekkür ediyorum.

–  Şimdilik olmak kaydıyla ertelenen Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Acemi Ligler’i 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. Ligleri temmuz ayı sonunda tamamlamayı tasarlıyoruz.

– Süper Lig’i 26 Temmuz’da sonlandırmayı düşünüyoruz. 7 hafta sonu ve 1 hafta içi programı yapacağız.

–  Ağustos ayında da Şampiyonlar Ligi finaline konut sahipliği yaparak sezonu hoş bir biçimde taçlandıracağız.

“MAÇLAR PAROLALI YAYINLANACAK”

– beIN Media, Süper Lig için büyük ölçü ödüyor. Bu maçları parolasız olarak yayınladıkları zaman bazı hukuksal vakaların ortaya çıkabileceği apaçık. Bazı azalar para vermişken, bazı kesim ise para vermeden izlemiş olacak. Bu gidişat da hukuksal bir mevzu doğuruyor.

– ZTK’da 3 maçımız kaldı. Birer yarı final rövanş ve final maçımız var. Bunları da programın içine dahil edeceğiz. Kulüpler ve yayıncı kuruluşla görüşmeler devam ediyor.

– Tek kentte futbol oynamak TFF’nin hiçbir zaman gündemine gelmedi. Bu bizim dışımızda konuşulan mevzuydu. Herkes kendi stadyumunda oynayacak.

– Süper Lig’deki 18 ekipten 13-14’ü liglerin oynanmasını istiyor. TFF 1. Lig’den ise 11 ekip devam etmek istiyor.

– TFF Sağlık Heyeti’nun yayınladığı protokole güç diyenler var. Biz en az zarar göreceğimiz protokolü yayınladık. Bizim ana amacımız bunlara uymak. Ama bu sefer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Heyeti’nun bize göndereceği yeni protokolü yayınlayacağız. Buna uymak zorundalar.

“BİR ŞAHISTA DAHİ CORONA VİRÜSÜNE TESADÜFÜLÜRSE…”

– Evet Ankaragücü’nde corona virüsüne tesadüfülmüştür. Kendi başımıza karar alarak yola devam etmek istemiyoruz. Biz bakanlığın vereceği tekliflerle başlayacak. Futbolun nasıl oynanacağına dair bilgileri duyuru halinde paylaşacağız kamuoyu ve kulüplerle.

–  Alacağımız temkinlere karşın bir şahısta dahi corona virüsüne tesadüfülürse o gün gidişatı bakanlıkla değerlendirip ona göre bir yol haritası tanımlayacağız.

– Kulüpler Birliği ve alt ligleri de kapsayan vakıflarla da görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bilim Heyeti ve Sağlık Heyeti ile görüşüp nasıl temkinler alınacağını görüşüp ligleri başlatacağız.

– UEFA ve FIFA ile sürekli görüşmedeyiz. Onların önümüzdeki ödeyeceği kıymetler var. Ulusal ekip ve ulusal ekiplere oyuncu yollayan ekipler açısından. Bu ödemelerin öne çekilmesini istedik. Onlar da bunları ellerinden geldikçe öne çalışmaktadırlar.

– 11 Haziran 2021’de de EURO 2020 başlayacak. UEFA bizden 25 Mayıs 2021’de liglerin bitmesini istiyor. Bunları düşünerek ne kadar ara vereceğimizin hesabını kitabını yapıp karar vereceğiz.

– Tam kulüplerimizin kazançlarında eksilmeler oldu. Bu sebeple tüketme limitleri tertip edilecek. Her firma gibi yayıncı kuruluş da kazanç kaybına uğramıştır. Bunun için beIN Sports’un sezon sonuna kadar 588 milyon TL gibi bir ödeme var. Bununla alakalı görüşme var. Onlar da ligin başlamasını istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir