Fedai Topal: Futbolcuların en az 3 haftaya ihtiyaçları var

A Ulusal Futbol ve Basketbol ekiplerinin daha önceki fizyoterapisti Fedai Topal, corona virüs salgını sonrası futbolcuların top oynamaya başlamaları için en az 3 hafta gibi bir zamana gereksinimleri olduğunu söyledi.

Türkiye A Ulusal Futbol Ekibi ve A Ulusal Basketbol Ekibi’nın daha önceki uzman fizyoterapistlerinden Fedai Topal, korona virüs sonrası yeşil sahalara dönecek olan futbolcuları bekleyen meseleleri masaya yatırdı. İhlas Haber Ajansı’na özel söylemelerde bulunan Topal, oyuncuların ciddi meselelerle karşılaşabileceğine dikkat çekti. Sporcuların istenilen performansa dönüş müddetlerinin gereğinden fazla uzayacağını belirten Topal, “Uzun zaman sahalardan uzak kalan sporcuların kardiyovasküler sitemleri, adale iskeletleri ve beden oksijenlerinde ehemmiyetli beceriksizlikler olacaktır. Salgın sürecinde konutlarındaki çalışmalar netlikle ekiple yapılan idmanlara denk gelmeyecektir. Konutlarında yapılan çalışmalar futbolcuları geriye gitmemek ya da bu vakti en az haslar atlatmak için yapılan etkinliklerdir” dedi.

“En az 15-20 güne lüzum var”

Futbolcuların liglere sıhhatli başlaması için en az 3 hafta evvelden çalışmalara başlaması gerektiğini dile getiren Topal, “Futbolcuların dönüşleri gerçeğinde lig başındaki sistem gibi düşünebiliriz. Uzun zaman idmansız vaziyetteler. Ligler başlayınca 8 hafta gibi bir zaman var önlerinde. Spor etkinliklerine dönülmesi, adalelerin tekerrür gayret edecek hale gelmesi için en az 15-20 güne lüzum var. Zira kardiyovasküler sistemler gayret edecek zamana gelmemiştir. Bu zaman zarfında oksijen kapasitelerini azamiye çıkarmak gerek” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir şey daha öncekisi gibi olmayacak”

Futbolcuların haftada 2 maç yapmaları gidişatında ciddi sakatlıkların da baş gösterebileceğini laflarına ilave eden Topal, “Daha sık sakatlanmalar yaşanacaktır. Futbolcular en iyisini yapmak için kendilerini zorlayacak. Spora dönüşleri de uzayacaktır. Gerçeğinde bakarsanız futbolcular için hiçbir şey vazgeçtiği yerden başlamayacak. Panikten sakatlılar da yaşanabilir. Burada ehemmiyetli olan sporcuların hepsini elastiklik, çeviklik, oksijen ve akciğer kapasiteleri gibi tüm ayrıntılı testlere sokmaktır” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir