Sadık Çiftpınar kimdir? Sadık Çiftpınar kaç yaşında, nereli?

Fenerbahçe kadrosunda Ocak 2019’dan beri yer alan Sadık Çiftpınar, 2009 senesinde Seyhan Belediyespor altyapısından Galatasaray U18 ekibine transfer olmuştur. Çiftpınar, T.Akçaabat ve Yeni Malatyaspor gibi futbol kulüplerinde de oynamıştır. Peki Sadık Çiftpınar kimdir, kaç yaşında ve nerelidir?

Geçtiğimiz sene Yeni Malatyaspor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan ve zaman zaman ilk 11’de fırsat bulan Sadık Çiftpınar futbol yaşamına 2009 senesinde Seyhan Belediyespor altyapısında başlamıştır. Galatasaray’da da forma giyen Sadık Çiftpınar’ın yaşamı hakkındaki bilgileri ve kariyerini haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

SADIK ÇİFTPINAR KİMDİR?

Sadık Çiftpınar,  1 Ocak 1993 Adana, Seyhan doğumlu Türk futbolcudur. Fenerbahçe’de forma giymektedir.

Sadık, 1993 senesinde Adana Seyhan’da doğdu. Ailesi hâlâ orada yaşıyor. İki kardeş olan Sadık’ın, kendinden üç yaş büyük bir ablası var. Futbola nasıl başladığı hakkında bir suale ise bir görüşmede; “Oturduğumuz semtte ağzı bozuk dostlarımız vardı çocukken. Onların arasında kaybolup gitmek istemedim. Bir şeyler yapmak istedim. Mektebe de devam ediyordum ancak mektep dışı zamanlarda orada kalırsam o çocuklara uyup makûs bir biçimde gelişeceğimden korkuyordum.

2002’nin yazında millî ekibimizin üçüncü olduğu Dünya Kupası finallerini televizyondan izlemiş ve oldukça etkilenmiştim. 9 yaşındaydım o sırada. İşte bu iki vakanın üstüne, annemden beni bir futbol ekibine yazdırmasını istedim. Annemin de Adana’da acemi bir kulüp olan Seyhan Belediyespor’da bir akrabası çalışıyormuş. Onun vesilesiyle ve ilk seçmede zaferli olarak kulübe alındım. Futbol yaşamıma böylece başladım.” ifadelerinde bulunmuştur. Futbola burada başlayan Sadık, Takribî 6-7 yıl Seyhan Belediyespor’da oynadı. 2008’in sonunda U-17 millî ekibinin Adana’daki bir hazırlık maçı sırasında kadrosunda Gökhan Töre, Berkin Kamil Arslan gibi adlar bulunmaktaydı. Sadık ve ekibi de idmandan çıkıp onları izlemeye maça gitti.

Seyhan Belediyespor’daki öğretmen İbrahim Demiryol da onlar ile gelmişti. Maçı izlemeye o yarıyıl Galatasaray A2 Ekibi’nın antrenörü Nedim Yiğit de gelmişti. İbrahim Demiryol ile Nedim Yiğit futbolculuk yarıyıllarında aynı ekipte oynadıkları için tanışıyorlardı ve Maçtan sonra Demiryol, Yiğit’e, “Sadık’ı yanını yollayacağım. Bir bak, seversen alırsın” demişti. Sadık ise o yaz Galatasaray’ın seçmelerine katılmak için İstanbul’a gitti ve takribî 20-25 günlük bir seçme kampının sonunda ekibe alındı.

GALATASARAY

Seçmelere katıldıktan sonra ekibe seçilen Sadık, o yarıyılda boyunun kısalığı ve cılız fiziği sebebiyle sağ bekte vazife yaptı. Seçmeler yarıyılında 1992’lilerle idmana çıkan Sadık, kulübe geçiş yaptıktan sonra ise kendi yaş grubunda, başka bir deyişle U-17 ekibinde oynamaya başladı. Oynadığı hazırlık maçlarının sonuncusunda öğretmen Mehmet Ünver kendini son dakikalarda stopere çekti. Kısa vakit stoper olarak oynasa da çıktığım bir-iki kafa topunu alınca onu stoperde sınamaya karar verdi. O maçtan sonra ise stoper mevkiine geçiş yaptı. İkinci sezonunda ise U-18 ekibinde oynamaya başladı. A ekibin maçlardan sonraki idmanlarında bazı as oyuncular dinlendiği için noksan olduğu için o idmanlara Sadık ve dostları da çıkıyordu.

Frank Rijkaard’ın ekibi çalıştırdığı bu yarıyılda Servet Çetin ve Gökhan Zan gibi adlarla forma savaşı verdi ancak U-18 ekibinde devam etti. Daha sonra Gheorghe Hagi yarıyılında ise A ekiple hiç idmana çıkamadı. Fatih Terim misyona geldikten sonra ise 2011-12 sezon başı Pendikspor’la oynanan bir hazırlık maçında takribî 20 dakika oynama bahtı buldu. 2012-13 sezonunda da Romanya’nın Petrolul Ploieşti ekibiyle oynadığı hazırlık maçında 30 dakika forma giydi. Başka Bir Deyişle iki kere A ekiple sahaya çıktı. İkisinde de sağ bek oynadı. 2011-12 sezonu ile 2012-13 sezonu sonuna kadar ise A2 ekibinde forma giydi. U-18 ekibiyle 32 maçta 8 gol ve A2 ekibiyle 49 maçta 3 gol atan Sadık, Ekim 2011’de ise A2 ekibi ismine sezonun ilk maçında Denizlispor ağlarına attığı golden sonra idolü olan Felipe Melo’nun yaptığı pitbull neşesini yaparak ise dikkat çekti.

Sadık bu gidişat ile alakalı ise “Geçen sezon A2 Ligi maçında Denizli Belediyespor’la oynuyorduk. Tüm A ekip oyuncuları da o karşılaşmayı izlemeye gelmişti. Ekip dostlarım gerek saha içindeki hırsım, gerekse ikili çabalardaki başarımdan dolayı beni Melo’ya benzetiyorlar, hatta gol attıktan sonra da onun gibi Pitbull neşeyi yapmamı istiyorlardı. Ben de onlara söz vermiştim “Gol attığım ilk maçta o neşeyi yapacağım” diye. Denizli Belediyespor maçında kornerden kafayla gol atınca Melo gibi Pitbull neşeyi yaptım. Kulüp içinde 1-2 ay konuşuldu bu garip anı. Melo’nun da o maçı izlemesi rastla olmuştu gerçekten. Dediğim gibi gerek dargınlığı, gerekse de kazanma hırsından dolayı Melo’yu çok seviyor, onun bu güzergahlarını kendime misal alıyorum. ” ifadelerinde bulundu.

TRABZON AKÇAABAT FK

Türkiye ile U-20 dünya kupasında bir hayli kulübün dikkatini sürükleyen Çiftpınar, 2013-14 sezonu evvelinde Trabzon Akçaabat ekibine transfer oldu. Bu ekipte A2 ekibinden dostlar Barış Gök ve Bilal Özhan’da geçti. İlk maçına 1 Eylül 2013 günü Bergama Belediyespor maçında “13”numaralı formasıyla çıkan Sadık, ilk golünü ise 27 Ekim tarihinde Bingölspor ağlatına gönderdi.

ULUSAL EKİP KARİYERİ

Sadık Çiftpınar, Türkiye U-17 millî ekibinden beri Türk millî ekibinin her kategorisinde forma giymiştir. İlk olarak Galatasaray’da forma giydiği yarıyılda çağrılmıştır. U-17 millî ekibinin Sakarya’da kampı vardı. Fransa ile iki hazırlık maçı oynayacaktı. İki karşılaşmada da yedek kulübesindeydi. Ancak bir pozisyonda Erhan Kartal’ın burnu kırılınca oyuna girdi. 2013 senesinde ise U-20 dünya kupası kapsamında ekip kaptanlığı yağan Sadık dikkatleri üzerine çekti.

ALAKALI HABER Ersun Yanal`dan `Evde Kal` çağrısı! Ersun Yanal`dan `Konutta Kal` çağrısı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir