Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kulüpleri rahatlatacak karar: Kira alınmayacak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ertelenen futbol, basketbol, voleybol ve hentbol karşılaşmalarının yapılacağı stadyum ve spor salonları ile faaliyetleri durdurulan spor kuruluşları içerisinde bulunan ve kazancını sadece bu karşılanmalardan, organizasyona katılanlardan ve seyircilerden elde eden ticari birimlerden kira değeri alınmayacağını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 81 şehir müdürlüğüne bir genelge gönderdi. Bakan Kasapoğlu, yayınladığı genelgede corona virüsü ile çaba kapsamında alınan ihtiyatlar sebebiyle etkilenen kiracılardan, faaliyete başlayacakları tarihe kadar kira değeri alınmamasını istedi.

Bakan Kasapoğlu´nun 81 şehir müdürlüğüne yolladığı genelgede, bakanlıkça kiraya verilmiş olan taşınmazlardan; İçişleri Bakanlığı tarafından geçici zaman ile faaliyet gösteremeyeceği belirtilen, kafeterya, yüzme havuzu, spor merkezi gibi ticari birimlerin 16 Mart tarihinden, faaliyete başlayacakları tarihe kadar geçen vakitte kira değeri alınmayacağı, kira zamanlarına mücbir nedenle kullanamadıkları gün kadar ekleme yapılacağı dile getirildi.

GENELGE KULÜPLERİ DE HAFİFLETECEK

Bakan Kasapoğlu´nun imza attığı genelgede, evvel seyircisiz oynanmasına ardından da ertelenen futbol, voleybol, basketbol ve hentbol karşılaşmalarının yapılacağı stadyum ve spor salonları ile faaliyetleri durdurulan spor kuruluşları yüzme havuzları vs. içerisinde bulunan ve kazancını sadece bu karşılaşmalardan, organizasyona katılanlardan ve seyircilerden elde eden ticari birimlerin kira ödemelerinin 13 Mart tarihinden başlamak üzere faaliyete başlayacakları tarihe kadar geçen vakitte kira değeri alınmayacağını vurguladı. Genelgede, mevzubahisi ticari birimlerin, kira zamanlarına mücbir nedenle kullanamadıkları gün kadar ekleme yapılacağı da belirtildi.

Genelgede, faaliyetlerine devam eden, ancak alınan ihtiyatlar kapsamında etkilenen ticari birimlerin mart, nisan, mayıs ve haziran aylarına isabet eden kira değerlerinin alakalısının arzı halinde 4 ay süreli ve faizsiz olarak erteleneceği, kira zamanlarına mücbir nedenle kullanamadıkları gün kadar ekleme yapılacağı veya arzları halinde fesih yoluna gidileceği de kaydolundu.

Bakan Kasapoğlu´nca yayınlanan genelgede ayrıca, sezonluk, senelik veya daha uzun süreli olarak kulüplere, federasyonlara, belediyelere, kamu müessese ve kuruluşlarına kiralanmış olan kuruluş ve taşınmazların arzları halinde liglerin ertelendiği 19 Mart tarihinden itibaren mart, nisan, mayıs ve haziran aylarına ait kira değerlerinin ödemelerinin faizsiz olarak 4 ay süreli olarak erteleneceği de vurgulandı.

[DHA]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir