‘Bir gün Beşiktaş’ı çalıştırmak isterim’

Süper Lig’in 22. haftasında Antalyaspor ile karşılaşacak olan Kasımpaşa’da Portekizli yıldız Ricardo Quaresma, özel bir görüşme verdi. 36 yaşındaki futbolcu, “Hazırlıklarımız iyi gidiyor. Ehemmiyet derecesi çok yüksek bir maç oynayacağımızın farkındayız zira bulunduğumuz gidişat haysiyetiyle Antalya bizim rekabet ettiğimiz kulüplerden biri. O surattan orada puan kaybına rastgele bir tahammülümüz yok. Oraya gittiğimizde de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız zira zati yeterince puan kaybettik ve risk bölgesinin içerisindeyiz. Bulunduğumuz yerden bir an evvel çıkmak istiyoruz. Alacağımız zaferler de aynı zamanda tekerrür özgüven kazanmamıza destekçi olacak. Bu surattan Antalya karşısında başarı istiyoruz” diye konuştu.

“OYNAMAK İSTERİM AMA BU YALNIZCA BENİM VEREBİLECEĞİM KARAR DEĞİL”

Hafif sakatlığı bulunan Quaresma, Antalya maçında forma giymek istediğini belirterek, “Natürel her şeyden evvel ekip kazanç. Hem teknik direktörümüzle hem de hekimle konuşacağız. Benim açımdan oynamakla ilgili bir problem de yok ve oynamak da isterim fakat bu yalnızca benim verebileceğim bir karar değil. Teknik direktörümüzle ve hekimimizle konuştuktan sonra ekip verimine en iyisi hangisi olacaksa onu yapacağız” dedi.

“EKİP OLARAK KÜME DÜŞME HATTINDAN ÇIKACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Daha evvel küme düşme hattındaki bir ekipte oynamadığını dile getiren tecrübeli orta saha, “Kariyerimin genelinde daha çok şampiyonluk için gayret eden ekiplerde, büyük ekiplerde oynadım. O surattan içten olmak gerekirse böyle bir vaziyette küme düşme riski yaşayan veya bunun için savaşan bir ekipte daha evvel bulunmadım. Yaşam böyle, yaşam size aralıksız bir şeyler öğretir ve ben de ekip olarak bu vaziyetten çıkacağımızı öğreniyorum, inanıyorum zira bunu yapabilecek niteliğe sahibiz. En kısa vakitte bu vaziyetten kurtulmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAHİP OLDUĞUMUZ NİTELİĞİ SAHAYA YANSITAMIYORUZ”

Ekip olarak özgüven problemi yaşadıklarını vurgulayan Quaresma, “Elimden geleni yaptım ve yapmaya da devam ediyorum zira kadromuza baktığımız zaman içinde bulunduğumuz gidişat anlaşılması güç bir gidişat. Yeterince niteliğe sahibiz ama belki azıcık özgüvenle ilgili. Umarım önümüzdeki maçı kazanıp, tekerrür özgüven tazeleyip yolumuza aynı biçimde devam edeceğiz. Zira ne kadar nitelikli olursanız olun futbol gerçeğinde azıcık da kendinize dinlediğiniz güvenle ve sahada kendinizi nasıl sezdiğinizle ilgili. Baktığınızda; sahip olduğumuz niteliği sahada gösteremiyoruz, yansıtamıyoruz ya da işler sahada istediğimiz gibi gitmiyor. Bu da belki ekibin özgüvenini etkiliyor ama umarım önümüzdeki maçı kazanıp, tekerrür bu özgüveni sağlayıp, yolumuza devam edeceğiz” biçiminde konuştu.

“FUAT ÇAPA’NIN ZAFERLİ OLACAĞINA İNANIYORUM”

Yeni teknik direktörleri Fuat Çapa’nın zaferli olacağına inandığını belirten Portekizli yıldız, “Fuat Çapa deneyimli, vizyon sahibi ve değişik bir mantaliteye sahip bir teknik direktör. Natürel ki şimdi konuşmak çok güç zira henüz bir haftadır beraber çalışıyoruz. Fakat gözlemlediğim kadarıyla zaferli olacağına inanıyorum zira sahip olduğu mantalite, oynatmaya çalıştığı oyuna ekip geçim sağladıkça yavaş yavaş daha da ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Zaferli olacaktır” dedi.

“FUTBOLUN BANA VEREBİLECEĞİ ÇOK ŞEY OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Şu anda tek görüşünün Kasımpaşa olduğunu söyleyen Quaresma, daha önceki kulübü Beşiktaş ile ilgili konuşmak istemediğini kaydoldu. Futbol oynamaya devam etmek istediğini aktaran deneyimli futbolcu, “Evet, şu anki fikrim futbola olabildiğince devam etmek zira kendimi fizik olarak iyi seziyorum. Futbola verebileceğim ve futbolun bana verebileceği bir hayli şey olduğuna inanıyorum. O surattan şu anda futbol oynamaya devam etmek gayesindeyim. Kasımpaşa’da oldukça mutluyum, Kasımpaşa’da devam edip etmemek hem kulübün isteğiyle ilgili hem de benim isteğimle ilgili bir gidişat. Nisan ayı geldiğinde bunu oturup görüşebiliriz kulüple. Sahip olduğum kontrata direnerek bunu söylüyorum. Kulübün ve benim fikrim örtüşürse natürel ki Kasımpaşa’da devam etmek isterim zira burası gerçekten hürmet dinlenmeyi hak eden, çok hürmet dinlediğim bir kulüp. Her şeyiyle insanların gerçekten birbirine destekçi olduğu ve içinde bulunmaktan dolayı mutlu olduğum bir yer. Ama natürel ki herkesin öncelikli emeli ekibi ligde yakalayabilmek ve burada gayret etmeye devam edebilmek. Ondan sonrası Kasımpaşa’da devam edip etmemek, dediğim gibi iki tarafa bağlı bir süreç olarak büyüyecektir. Daha sonrasında ne olacağını sarihçesi çok tasarlamadım, bunu yalnızca Allah öğrenir” biçiminde konuştu.

“KASIMPAŞA’NIN LİGDE KALACAĞINA İNANIYORUM”

Kasımpaşa’nın ligde kalacağına inandığını belirten Quaresma, “Yalnızca futbolda değil yaşamda da her şey olabilir ama ben her zaman pozitif düşünen bir insanım.  Benim açımdan Kasımpaşa’nın ligde olmayacağı gibi bir gidişat mevzubahisi değil, onu düşünmüyorum. O surattan Kasımpaşa’yı ligde yakaladıktan, herkes elinden gelenin en iyisini yapıp çalışmalarını gösterdikten sonra ileride ne olacağını hep beraber görürüz” diye konuştu.

“ŞENOL GÜNEŞ BENİM İÇİN ÖZEL BİR TEKNİK DİREKTÖR”

Beşiktaş’ta beraber çalıştığı A Ulusal Ekip Teknik Direktörü Şenol Güneş ile alakalı da söylemelerde bulunan Portekizli, şu ifadeleri kullandı:

“Evet, Şenol Güneş benim için oldukça özel bir teknik direktör. Bununla ilgili kezlerce daha evvel de konuştum, evet bazı münakaşalarımız oluyordu zira ben aralıksız oynamak istiyordum. Bazen oynamak istediğim zamanlarda oyundan alınıyordum ki bu oyunun bir parçası ve oldukça da anlaşılabilir ama belki o anda sahip olduğum duyguyla verdiğim bir tepki. Genel anlamda gerçekten çok iyi çalıştık ve çok hürmet dinlediğim, oldukça iyi bir teknik direktör. Neleri değişik yapabileceğimi gören bir teknik direktör. O surattan ona da Türk Ulusal Ekibi’nda galibiyetler diliyorum. Bence elemelerde oldukça ehemmiyetli bir iş yaptı ve ulusal ekibi EURO 2020’ye götürdü. Orada da zaferli olacaklarına inanıyorum. Natürel olur da Portekiz ile eşleşirlerse bir Portekizli olarak Portekiz Ulusal Ekibi’nı destekleyeceğim ama bu maç dışında turnuva süresince umarım Türk Ulusal Ekibi tüm maçlarını kazanır, öyle ümit ediyorum.”

“SPORTING, BRUNO FERNANDES’İN BECERİKSİZLİĞİNİ HİSSEDEBİLİR”

UEFA Avrupa Ligi’nde Medipol Başakşehir’in ülkesinin temsilcisi Sporting Lizbon ile eşleşmesi hakkında ise Quaresma şu yorumu yaptı:

“İyi bir eşleşme, iyi bir karşılaşma olacağını düşünüyorum. Natürel ki Sporting, Bruno Fernandes’in yokluğunu sezebilir zira oynadıkları oyunda ekibin motoru ve kalbiydi. Ama baktığın zaman onsuz da gayet iyi bir performans göstermeye devam ediyorlar. O surattan iyi maçlar olacağını düşünüyorum. Özellikle Başakşehir kendi evinde çok eforlu, oldukça nitelikli oyuncuları da var. Sporting de aynı biçimde, ekip oyunu oynayan ve bir hayli nitelikli oyuncusu olan bir ekip. İyi bir eşleşme, iyi maçlar olacağını düşünüyorum.”

“TEKNİK DİREKTÖRLÜK YAPARSAM BEŞİKTAŞ’TA ÇALIŞMAK İSTERİM”

Futbolu vazgeçtikten sonra Beşiktaş ile yollarının kesişebileceğini dile getiren Ricardo Quaresma, dünya yıldızı yurttaşı Cristiano Ronaldo’nun ileride siyah-beyazlılarda forma giyip giymeyeceği istikametindeki suali de cevapladı. Quaresma, “Şayet bir gün teknik direktörlük yaparsam natürel ki Beşiktaş’ta çalışmak isterim ama Ronaldo ile ilgili Beşiktaş’ta oynar mı ya da kazanç mı bununla ilgili hiçbir şey söylemem muhtemel değil zira Türkiye’de oynamamış, bulunmamış bir oyuncudan bahsediyoruz” biçiminde konuştu.

“PORTEKİZ ULUSAL EKİBİ’NDAKİ MİSYONUMU DOLDURDUM”

Ulusal ekipteki misyonunun sona erdiğini belirten Quaresma, “Bir oyuncu olarak ulusal ekipteki misyonumu doldurduğumu düşünüyorum. Ülkemin tarihine geçecek bir kupada ülkeme, ekibe hizmet ettim. Bu oynanacak şampiyonayı daha evvel kazandım. Portekiz Ulusal Ekibi iyi; genç ve nitelikli oyuncuları var. Portekiz Ulusal Ekibi’nı EURO 2020’de bir taraftar olarak destekleyeceğim ve onların yanında her zaman bir taraftar olarak bulunacağım” dedi.

“TÜRK TARAFTARLARININ BANA GÖSTERMİŞ OLDUĞU İLGİDEN DOLAYI MÜTEŞEKKİRİM”

DHA’ya verdiği röportajda Türkiye’de kendisine gösterilen ilgiden dolayı büyük mutluluk dinlediğini kaydolan Quaresma, “Her zaman bana gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı Türk taraftarlarına müteşekkirim. Belki Portekizli oyuncuların oynama ve gayret etme biçimi, sahada gösterdikleri kişilik ve kendi şahsiyetleri ile ilgili olabilir. Sahada her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım. Her zaman herkese çözüm üretmeye çalışırım. Belki sahip olduğum sahadaki bu özellikler Türk taraftarları tarafından takdir ediliyor ve hoşlanılıyor olabilir. Öteki Portekizli oyuncuların da sahada gösterdikleri kişilik, mesullük almaları, kusur yaptıktan sonra yaptıkları kusuru kabullenip ona karşın gayret etmeye devam etmeleri ve gösterdikleri duruş Türk taraftarların güzeline gidiyor; o surattan hoşlanılıyor olabilirler” ifadelerini kullandı.

“KARİYERİMDE YAŞADIĞIM TAM ŞAMPİYONLUKLAR ÖZEL”

Tecrübeli oyuncu, unutamadığı maçlarla alakalı suale ise şu cevabı verdi:

“Kariyerim süresince yaşadığım tam şampiyonluklar birbirinden özel. Hepsinin ayrı bir öyküsü, ayrı bir tadı ve ayrı bir hissiyatı var. Kulüple Avrupa ve dünya şampiyonluğu yaşadım. Kendi ülkemle, ulusal ekipte bir Avrupa şampiyonluğu yaşadım. Hepsini birbirinden ayırmak çok muhtemel değil. Hepsi çok özel. Belki Portekiz ile kazandığım Avrupa şampiyonluğunun tadı azıcık değişik olabilir. Zira orada kendi ülkenize hizmet ediyorsunuz. Ülkeniz ile kazanılmış bir şampiyonluk var. Bende Türkiye’de oynadığım maçlarda iz vazgeçen bir hayli karşılaşma var. Fenerbahçe ve Galatasaray derbilerini sayabilirim. Şampiyonlar Ligi’nde oynadığımız maçlar var. İstanbul’da oynadığımız Benfica maçı unutulmazdı. İlk yarısını 3-0 yenik kapattığımız maçın ikinci yarısında geri gelmemiz ve maçı 3-3’e getirmemiz, o stadyumdaki inanılmaz atmosfer, seyircilerin takviyeyi, tam oyuncularımız hepsinin kalbiyle oynaması ve geri dönüşümüz; benim açımdan unutulmaz bir maçtı. Türkiye’de bende iz vazgeçen bir hayli maç var ama bir tane seçmek istersem Şampiyonlar Ligi’ndeki Benfica maçını ayrı bir yere koyabilirim.”

“FENERBAHÇE DERBİSİNDE ATTIĞIM GOLLER ÖZELDİ”

Ricardo Quaresma, attığı en özel gol için de “Bence tam futbolcuların attıkları tüm goller kendileri için çok özel gollerdir. Benim için de attığım gollerin hepsi çok özel. Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinde attığım iki golü söyleyebilirim. Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki rekabetten kaynaklandığı için ehemmiyetli, ama benim için öteki attığım goller de çok özel” diyerek laflarını bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir