Satranç sporcularına verilen sağlık raporlarında büyük ayıp!

Türkiye’de satranç sporuyla ilgilenen sporculara lisans çıkarılması için son 2 yıldır sıhhat raporu isteniyor. Gerçeğinde bu rapor 2007 senesinde tertip edilen 3289 rakamlı yasayla istenmeye başlamış. Ancak Satranç Federasyonu bu zamana kadar lisans çıkarılırken sıhhat raporuyla alakalı mesele yaşanmadığını son 2 yıldır raporların mecbur olarak istendiğini belirtti.

‘MÜSABAKALARA KATILABİLMELERİ İÇİN LİSANS KOŞULDUR’

2007 senesinde tertip edilen 3289 Rakamlı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Vazifeleri Hakkında Yasanın 22. maddesinde “Sporcuların müsabakalara katılabilmeleri için lisans almaları koşuldur. Spor yapmaya ve musabakalara katılmaya ergonomikliği sıhhat raporu ile tevsik edilmeyenlere lisans verilmez. Asıl kişiler, bir kulüp ismine veya bireyi olarak lisans alabilir” ifadesiyle sporcuların lisans çıkarmaları için sıhhat raporu alması gerektiği belirtilmişti. Satranç camiası da sporcular için bu zorunluluğun abes olduğunu belirterek karara tepki göstermişti.

‘ÖĞRENİYORSA OYNASIN, ÖĞRENMİYORSA OYNAMASIN’

Tüm bu münakaşalar devam ederken son olarak satranç sporcularına verilen sıhhat raporlarında hekimlerin söyleme kısmına yazdıkları ifadeler sosyal medyada gündeme oturdu. Satranç sporcularından sıhhat raporu istenmesi lüzumluluğundan sonra hekimlerin söyleme kısmına “Beyni vardır” ve “Öğreniyorsa oynasın, öğrenmiyorsa oynamasın” gibi ifadeler kullanmaları sanki sporcularla ve federasyonla dalga geçiyormuş izlenimi yarattı. Sosyal medyada yayınlanan o raporlar büyük tepki çekti.

 2 YILDIR GÖRÜŞME HALİNDELER

Türkiye Satranç Federasyonu’nun, yoğun bir mücadele sarf ederek satranç sporcularından sıhhat raporu istememesi için alakalı bakanlıklarla 2 yıldır görüşme içinde olduğu bilindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir