Yasa isyanı: Yetkililerin açıklaması lazım

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, ligde geride kalan 13 haftada ekibin gösterdiği performans, yabancı oyuncu kaideyi ve hakemlerle alakalı görüşlerini anlattı.

Başkan Hasan Kartal, Kulüpler Birliği kanununun bir an evvel çıkarılması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Kontratları devam eden yabancı futbolcular var. Bir de sanıyorum en fazla yabancısı olan birinci sırada Galatasaray, iki de biz, herhalde ikinciyiz, iki değilse de üçüncüyüz. Bu rakamı kademeli bir biçimde indirmek gerekli. Futboldaki kusurları bakan da öğreniyor, genel müdür de öğreniyor, bizler de öğreniyoruz ama iş düzenlemeye geldiğinde bir cinsli düzelmiyor. Kulüpler Birliği kanunu çıksın bir an evvel… Neden çıkmadığını yetkililerin söylemesi gerekli.

“YERLİ OYUNCUDAN UZAKLAŞTIK”

Yabancı oyuncu kaideyi hakkında da söylemelerde bulunan Kartal, ulusal ekibin zaferine işaret ederek, “Ulusal ekibin zaferinin bize misal olması gerekli. Yerli sporcularımız gayet galibiyetli oluyor. Ama biz ne yazık ki yerliden çok uzaklaştık. Yurt dışından al, getir, oynat. Bunlar da galibiyeti getirmiyor diye düşünüyorum. Öteki Avrupa kupalarına katılan kulüplerimize baktığımız zaman pek galibiyetli değiller. Bizim özümüze dönmemiz gerekli. Bu yabancı mevzusunun bir an evvel çözülmesinden yanayım. Biz bunları konuşuyoruz, geçen yarıyıl da konuştuk ama temel bunları konuşacak olan, üzerine gidecek olan TFF ve Spor Bakanlığı’dır. Bu işi çözecek olan bunlardır” dedi.

“SPORCULARA ÖDENEN KIYMETLERE AİDAT GELİYOR”

Hasan Kartal, aidat mevzusuna da değinerek, “Sporculara ödenen kıymetler üzerine aidat geliyor. Aidatyi sporcu kendisi öderse, baktığınız zaman, sporcu nasıl olsa aldığının aidatını ödeyecek diye düşündüğünüz zaman sporcu aidat ödesin natürel, devletine neden ödemesin. Bu hoş bir şey ama bizdeki sistemin böyle kurulacağına inanmıyorum. Dışardan gelen futbolcu ben aidata karışmam, elime gelecek paraya bakarım, diyecek. Bu da ne olacak, aidat da kulübün üzerine devrilmiş olacak. O zaman zati ekonomik krizde olan kulüpler daha çok mesele yaşayacak” biçiminde konuştu.

“KULÜP BAŞKANLARI KENDİ YARIYILLARINDAN MESUL OLMALI”

Kulüplerin ekonomilerinin düzenlenmesi için belli koşulların getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kartal, “Kulüp başkanlarının kesinlikle kendi yarıyılından mesul olmaları gerekli. Başkan ve idare heyeti azaları kendi yarıyıllarında yapılan borçlardan tamamen mesul olmadığı sürece bu işler düzelmez. Düzelmesi de muhtemel değildir. Bunun da salt suretle yasalaştırılması gerekli. İdareyici bulunmaz diyenler var ama idareyici bulunmazsa da kayyum ceddilir, yeniden bulunur. Borçlardan kurtulan daha kumpaslı kulüpler oluşur diye düşünüyorum. Düzgün insanlar da o zaman başkanlık yapar” diye konuştu.

“HAKEMLERE VERİLAN ÜCRET AZ”

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, hakem kusurlarıyla alakalı da görüşlerine söyledi. “Hakemler de insandır, o koşuşturma içerisinde görecek ve doğruya karar verecek. Bu, güç bir iş” diyen Başkan Hasan Kartal, “Ama natürel keskin kusurların yapılması da yanlıştır. Sanıyorum Süper Lig’de 40-42 tane hakem var, bu hakemlerin alttan gelmesi gerekli. 3’şancı Lig’den, 2’nci Lig’den hakemlik yapan dostlarımızın da yukarıya alınması ile alakalı daha çok çalışılması gerekli. Hani VAR hakem yanılgılarını vallahi en aza indirecekti? Hakemler VAR’a gitmiyor ya da VAR onu çağırmıyor. Hakemlerin çok keskin yanılgı yaptığı maçlarda da bir cezai yaptırım olması gerekli. Ceza veriliyor ama üç ya da dört hafta maç verilmiyor. Bir de cebinden çıkacak bir şey olması gerekli. Hakemlere verilen değer de azdır bence. 10 bin ortamında bir kıymet ödeniyor hakeme. Bir hakeme 10 bin TL’ye maç idaretmek de bana az geliyor. Ve net konuşmak gerekli; oradaki futbolcuları görüyorsunuz, 1 milyon Euro’ya, 800 bin Euro’ya bir futbolcunun koşturduğu yerde bir hakemin 10 bin TL’ye koşturması azıcık yanlış onu da artırmak gerekli. Bir de cezai koşul getirmek gerekli. Keskin kusurları varsa ona bir standart koyup, para cezası getirmesi getirilmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir