Dünyada bir ilk! Adına para bastırılacak

İsviçre hükümeti, namlı tenisçi Roger Federer için gümüş hatıra parası bastırılacağına söyledi. Böylece Federer yaşamda olup ismine para bastırılan tarihteki ilk sporcu olacak.

Bern’den yapılan söylemede “Şaşaalı atletik kariyerinin yanında, Roger Federer İsviçre’yi temsil etmek için eşsiz bir elçi” biçiminde ifadeler yer aldı.

20 İsviçre frangı 173 Türk Lirası olarak üretilecek gümüş paranın arka suratında İsviçreli sporcunun tek el “backhand” vuruşunu simgeleyen silüetin bulunacağı belirtildi. Gelecek ay piyasaya sürülecek hatıra paralarından 95 bin adet bastırılacak. Hatıra parasının ön satışları 2- 19 Aralık arasında yapılacak. Ayrıca 2020’den itibaren Federer için 50 İsviçre frangı 288 Türk Lirası olarak altın hatıra parası da üretilecek.

Teniste bir haylilerine göre tarihin en iyisi konumunda bulunan Ekselansları lakaplı Roger Federer’in 20 grand slam şampiyonluğu bulunuyor. 38 yaşındaki İsviçreli raket halihazırda klasmanda 3. sırada bulunuyor.

Thank you Switzerland and Swissmint for this incredible honour and privilege. #DankeSchweiz#MerciLaSuisse#GrazieSvizzera#GraziaSvizra pic.twitter.com/gNs6qYjOh6

— Roger Federer @rogerfederer December 2, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir