Çok ‘Özel’ yıl! Türkiye’nin gururu oldular

Türkiye, bu sene manili sporcuların yaşattığı olağanüstü zaferler ile mutlu oldu. Madalyaya doymayan manili sporcularımız, geçen senelerde tuttukları galibiyetleri katlayarak, beynelmilel alanda kazanılan madalya rakamında tavan yaptı. Büyük bir zafere imza atan ve ilkleri muvaffak olan sporcularımız, Türkiye’nin iftiharı oldular.

İşte özel sporcuların kazandığı zaferler:

Ulusal judocular, Dünya Down Belirtililer Judo Şampiyonası’nda 2 altın ve 1 gümüş madalya kazandı.

Down Belirtililer Dünya Judo Şampiyonası’nda Talha Ahmet Erdem altın madalya kazanarak, bu alanda Türkiye’ye ilk dünya şampiyonluğunu getirdi.

IPC Yüzme Ekibi’ndan oluşan ulusal sporcularımız Bosna Hersekte tertip edilen Saraybosna Sarih Yüzme Turnuvası’nda toplamda 16 Madalya kazandı.

Şevval Tekin, Saraybosna Sarih Yüzme Turnuvası’ndan 2 altın, 1 gümüş madalya kazandı.

Sümeyye Boyacı, Dünya Yüzme Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan ilk bayan sporcu oldu. Bayanlar 50 metre kelebekte final yüzen Sevilay Öztürk ise 47.35 saniyelik derecesiyle bronz madalya elde etti.

Büşra Ün, Avusturya’da hakikatleştirilen Madainitennis Sarih Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nda tek bayanlarda şampiyonluğa erişti.

Dünya Gençler Para Atletizm Şampiyonası’nda Fatma Damla Altın, uzun sıçramada dünya ikincisi oldu.

Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’ndan ulusal sporcular, 4’ü altın 11 madalyayla döndü.

Ulusal sporcular, Tayland’ın başşehri Bangkok’ta tertip edilen Para Badminton Beynelmilel Turnuvası’nı, 2’si gümüş ve 3’ü bronz 5 madalyayla bitirdi.

İsveç’in Helsingborg şehrinde tertip edilen ITTF-Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’nda, Ebru Acer, bayanlar fertselde gümüş madalya kazandı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk’deri oluşan bayan ekibi ise finalde Rusya’ya yenilerek gümüş madalyada kaldı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk, organizasyon tarihinde gümüş madalya kazanan ilk Türk bayan sporcular oldu.

Finlandiya Tampere’de yapılan 2019 seneyi Down Belirti Avrupa Atletizm ve Masa Tenisi Şampiyonası’nda Türkiye 7 altın, 12 gümüş ve 9 bronz madalya olmak üzere toplamda 28 Madalya kazarak tarihi bir rekora imzalaydı. Ali Topaloğlu gülle atmada 10.96 ile Avrupa ve Dünya rekoru kırdı.

Masa Tenisi Ulusal Ekibi Tayland’da hakikatleştirilen 2019 ITTF-Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Bankog Sarih Masa Tenisi Turnuvasından bir altın bir bronz madalya kazandı.

İsviçre Notvil’de organize edilen 2019 Seneyi IPC Gençler Dünya Para Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden özel sporcularımız, turnuvayı 4 Altın, 1 Gümüş ve 1 Bronz Madalya olmak üzere toplamda 6 madalya ile bitirdi. Muhsine Dolaşır 400 metrede, Eda Yıldırım gülle atmada dünya şampiyonu oldu.

Tunus’ta tertip edilen Tunis 2019 World Para Athletics Grand Prix de 8 ülke arasında yarışan özel sporcumuz Esra Sancak, uzun sıçramada 4.96’lık derecesi altın madalyanın sahibi oldu. Eda Yıldırım, gülle atmada 10.91 lik derecesiyle 6 sporcu arasından altın madalya kazandı.

Ülkemizin konut sahipliği ile 10 ülkeden 150 özel sporcunun katılım gösterdiği 9. İNAS Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda Esra Sancak 8,19 derecesi ile Avrupa Şampiyonu oldu. Esra Sancak, Muhsine Dolaşır, Eda Yıldırım ve Yasemin Öğüt’ den oluşan Bayan Ulusal Ekibi, 4X200 sancakta Avrupa Şampiyonu olurken, 4X400 metre yarışında Avrupa 2.liği elde etti. Furkan Demir 200 metrede altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu olurken, yapılan öteki 200 Metre yarışında Rıdvan Yalçın Avrupa şampiyonu olmayı muvaffak oldu. Münevvere Yılmaz 200 Metre yarışmasında bronz madalya alarak şampiyonayı bitirdi.

Fransa’da tertip edilen 2019 INAS Kayak Dünya Şampiyonası’nda Tuğba Çelik, GS büyük slalomda bronz madalya alarak Dünya üçüncülüğü elde etti.

BURS OLANAĞI TANINDI

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun 28 vakıf üniversitesi ile imza attığı tarihi uyuşma, ulusal paralimpik ve deaflimpik sporculara da vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu eğitim olanağı sağlıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 28 vakıf üniversitesi arasında imza atılan uzlaşma metni, bakanlığın vereceği evrakla, ulusal sporcu talebelere yüzde 100 eğitim bursu verilmesini öngörüyor.

Metne imza koyan vakıf üniversiteleri, bakanlık tarafından son 4 sene içinde zaferli olduğu evraklandırılan sporculara, üniversitelerine yerleşmeleri halinde eğitim öğretim müddetiyle hudutlu olmak kaydıyla yüzde 100 oranında eğitim bursu verilmesini, 2020-2021 burs idaremeliklerinde farklılık yapmayı, bu gidişatın Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Rehberi’nda da bültenini vaat ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imza atılan uzlaşma metnine imza atan vakıf üniversiteleri ise şöyle:

“Acıbadem Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TED Üniversitesi, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Müesseseyi Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi ve Fenerbahçe Üniversitesi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir