Çizdiği resim olay olmuştu! Süper Lig ekibi harekete geçti

Çaykur Rizespor’un altyapı alıştırmanlarından Hakan Tüfekçi’nin 11 yaşındaki kızı Esila’ya, 11 ay evvel rehabilitasyon gördüğü sağlık kurumunda kalp yetmezliği tanısı koyuldu. Kalp nakli bekleyen Esila Tüfekçi, yoğun bakım biriminde kaldığı yarıyılda, uzuv bağışına dikkat sürüklemek için kendi kalbinin ‘siyah’, kabirdeki ölünün ise ‘kırmızı’ olduğu fotoğrafı yaptı.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, binlerce şahıs tarafından sevilip, alaka gördü. Esila’nın sağlık kurumundaki gözlemlerini yansıttığı ve üzerine ‘Uzuvlarımızı cennete götürmeyin, onlara cennette değil burada lüzum var’ yazdığı fotoğrafı, dev afiş haline getirilip, İstanbul’da Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’ne gerçekti.

ÇAYKUR RİZESPORLULAR SEFERBER OLDU

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, idareyiciler ve taraftarlar da paylaşım üzerine harekete geçerek, uzuv bağışında bulunup, farkındalık oluşturmak için Çaykur Didi Stadyumu önünde bağış noktası kurdu. Şehir Sıhhat Müdürlüğü’ne bağlı takımlar, uzuv bağışında bulunacak taraftarların arzlarını almaya başladı, bağışta bulunanlara bağışçı kartı verdi. Kartal ve birliktesiki idare heyeti azaları da kampanya kapsamında, uzuv bağışında bulundu.

Yaptıklarının insanlığa hizmet olduğunu belirten Hasan Kartal, “Can Verdikten sonra yapacak hiçbir şey yok. Nasıl olsa uzuvlarını kullanamıyorsun. Birilerinin bundan yararlanmasından daha hoş bir şey var mı? Tüm yurttaşlarımızın uzuvlarını affetmesinde fayda var. Bizim taraftarımız hep iyidir. Taraftar ve idare iç içeyiz. Rize ile bütünleşmişiz. Herkes yaparsa uzuv bağışı vakayı dağılır. Biz ne varsa bağışladık” dedi.

Çaykur Rizespor taraftarları da Esila’nın yanında oldukları iletisini verdi.

ESİLA’NIN ANNESİ: MUCİZE YAŞANDI

Kızının, uzuv bağışına dikkat sürüklemek için fotoğraf yaptığını anlatan Zeynep Tüfekçi, “Sağlık Kurumunda dostları çok güç vaziyetteydi. Esila gibi kalp takviye aygıtı ile yaşayan biri vardı; ama onda pıhtı atmaya başladığı için aygıt artık çalışmıyordu. Kalbini zorluyordu ve gidişatı makûsa gidiyordu. Esila, dostunun bu gidişatını gördü ve fotoğraf çizdi. Kendinin elinde balonlar vardı ve kalbi siyahtı, çizdiği kabirlikte uyuyan şahsın ise kalbi kırmızıydı. Bana ‘Anne beyin vefatı hakikatleşen insanların kalpleri sağlam ama kalplerinin sonlanmaları bekleniyor, o biçimde toprağa gömülüyor. Bak onların kalbi kırmızı, canlı; ama benimkisi siyah, ben ayaktayım. İşte ben o surattan bu fotoğrafı çizdim’ dedi. O fotoğrafı sosyal medyada hisseleştik, her yere dağıldı. Hâlâ da paylaşılmaya devam ediliyor. Dostuna aygıt değil o gün kalp geldi. Mucize yaşandı” diye konuştu.

10 Kasım 2019 Sakatlanan oyuncu ambulans gelene kadar sıhhat takımıyla maç izledi Antalya`da Bölgesel Acemi Ligi`nde Kestelspor, Manavgat Belediyespor`u 4-1 mağlup etti. Karşılamanın 50`nci dakikasında sakatlanan Kestelspor`dan Onur Kaya, saha kenarında dakikalarca sıhhat takımı ve sedye bekledi. Oyuncunun sedye ile taşınmayacağı anlaşılınca bu defa ambulansın gelmesi beklendi. Sakat oyuncu ve sıhhat takımları, ambulans gelinceye kadar saha kenarından maçı izledi. Alakalı Haberi Oku

ESİLA: BU AYGITIN DURMASI, CAN VERMEM DEMEK

1 sene evveline kadar çok sıhhatli olduğunu anlatan Esila Tüfekçi de “Voleybol oynuyordum, mektebe gidiyordum, koşuyordum sonra öksürmelerim başladı, mide bulantısı oldu, merdivenleri çıkamadım, kalbim beni zorladı. Sonra incelemeler filan… Dinlediğimde çok panik olmuştum, annem ağlıyordu, ambulansa binip, Ankara’ya gidince neler olduğunun farkına vardım. Hastalığım müddetince herkes bana çok takviye oldu, bu bana moral verdi. Şu an aygıtla yaşıyorum, onunla soluk alıyorum, onunla yürüyorum; ama natürel ki nakil olmam gerekli. Zira bunun da belli seneyi var, 5 ile 7 sene arası… Başka Bir Deyişle kalp nakli olmam koşul. Kalp takviye aygıtı şarjlı bataryalarla çalışıyor, şarjı bittikçe değiştiriyorum. Bu aygıtın durması, can vermem demek. Yağmurda, balçıkta, banyo yaparken bunu kullanmak zorundayım, su da dokunmaması da gerekiyor. O surattan banyo yaparken özel kılıfı var. Çok dikkatli olmalıyım” dedi.

“UZUV BAĞIŞI YAŞAM KURTARIR”

Yoğun bakımda kaldığı vakitte şuurunun sarih olduğu anlatan Esila, “Orada yaşanan vefatlara tanık oldum. Bir Hayli beyin vefatı oluyordu ama organlarına affetmiyorlardı, kalplerinin sonlanması bekleniyordu. Bu gidişatı anlatan bir fotoğraf yapmak istedim. Kalp takviye aygıtı olan ama gidişatı makûsa giden dostum vardı, onu da düşünerek fotoğraf çizdim. Sosyal medyada dağıldı, duyarlılık oldu, dostum kalbine kavuştu. Hem kendim hem de benim gibi naçar bekleyenlerin umudu olmak istiyorum. Uzuv bağışı yaşam kurtarır” ifadelerini kullandı.

Son aktüelleme 12:29 | 11 Kasım 2019
Facebook

* display: flex; flex-wrap: wrap; justify-content: space-between; .nativo > div > * flex: 1; margin: 0 5px; @media screen and max-width: 576px .nativo]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir